O tym co się w ścieku nie mieści – czyli jak było na sobotnich warsztatach

Moc wrażeń, inspirujące pomysły, niezwykła dziecięca wyobraźnia i zaangażowanie rodziców - to wszystko w sobotę 18 marca zagościło w murach Centrum Edukacji Ekologicznej Wodociągów Krakowskich na Bielanach w czasie Rodzinnych Warsztatów.
 

O godzinie 10.30 , po krótkim wprowadzeniu w tematykę warsztatów  wystartowaliśmy. Dzięki, wyobraźni i kilku metrom tiulu rodzice zamienili się w koryto rzeki, a  dzieci za sprawą smutnej syreny Magdaleny - w małe syrenki.  I tu rozpoczęła się historia następnego wyzwania, bowiem dzieci koniecznie chciały pomóc Magdalenie!


To zadanie wymagało już umiejętności plastycznych i precyzji wykonania. Budowa oczyszczalni ścieków, nawet jeżeli tylko z eko-śmieci, to poważna sprawa! Na szczęście Główny technolog Wodociągów Krakowskich  objaśnił co i jak, bo przecież przy takiej budowie nie można niczego pomylić.  Trwały gorączkowe dyskusje, jakich  materiałów użyć  i  jak wykonać poszczególne elementy.


Dzieci kleiły, lepiły, wycinały, malowały, a rodzice z podziwem wspierali swoich małych specjalistów.  W grupach powstawały poszczególne elementy oczyszczalni ścieków.  O 10.30 z tak trudnym tematem zmierzyły się grupy: zielonych i żółtych a o 13.30 grupy: niebieskich i pomarańczowych. Wszyscy bardzo poważnie przykładali  się do pracy, by w efekcie  powstała prawdziwa oczyszczalnia. Wypływające z niej oczyszczone ścieki  trafiły do najpiękniejszej rzeki marzeń, pełnej kolorów, pięknych kwiatów, pozbawionej zanieczyszczeń, zamieszkanej przez niezwykłe zwierzęta. 


Ale na tym nie kończyły się sobotnie wyzwania! Dzieci wraz z rodzicami zmierzyły się z bardzo poważnym zadaniem – skonstruowaniem  rurociągu. Nie dość, że części było wiele, to jeszcze niektóre elementy były zatkane! I tak, z rur wyciągano patyczki do uszu, waciki,  gumowe rękawiczki, kawałki materiału itp. rzeczy, które absolutnie nie powinny się tam znaleźć. Teraz  uczestnicy naszych Rodzinnych Warsztatów już wiedzą co się w ścieku nie mieści!
 

Dodano w dniu 20/03/2017