Oczyszczanie ścieków
Ścieki z krakowskich domów, mieszkań i biur płyną rozległą siecią kanalizacyjną do dwóch centralnych oczyszczalni ścieków Płaszów i Kujawy. Tam poddawane są licznym procesom oczyszczania, by na końcu stać się wodą i wrócić do rzeki.
Dowiedz się więcej – sieć kanalizacyjna Wodociągów Miasta Krakowa
Pierwszym etapem oczyszczania ścieków jest oczyszczanie mechaniczne. Polega ono na wyłapaniu nieczystości na kratach rzadkich i gęstych, w piaskownikach oraz osadnikach wstępnych.
Kraty działają jak sita o prześwitach 60 mm i 6 mm. Gromadzone na nich zanieczyszczenia są zgarniane, dezynfekowane i wywożone do neutralizacji. W piaskowniku dochodzi do oddzielania piasku od ścieków. Dziennie ze ścieków oddzielane jest około 6 ton piasku. W osadnikach wstępnych następuje rozdzielenie cieczy od części stałych.
Drugim etapem oczyszczania jest oczyszczanie biologiczne, które rozpoczyna się w reaktorach biologicznych. W trakcie oczyszczania biologicznego na drodze procesów biochemicznych usuwane są związki: węgla, azotu, fosforu oraz zawiesina. Proces zachodzący w reaktorach biologicznych jest procesem całkowicie naturalnym, który odbywa się również w rzekach. Kluczem do sukcesu jest jednak ilość mikroorganizmów uczestniczących w procesie. W reaktorach biologicznych jest skoncentrowana duża ilość bakterii, dzięki czemu mogą one oczyszczać ścieki dużo szybciej i sprawniej.