Światowy Dzień Wody 2018

Na całym świecie 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Święto zostało ustanowione przez Organizację Narodów Zjednoczonych w grudniu 1992 roku, w Rio de Janeiro.
 
Zaledwie 3% procent wody na ziemi, stanowią zasoby wody słodkiej z czego tylko 1% to woda pitna. Światowy Dzień Wody został ustanowiony w celu zwrócenia uwagi na najważniejsze problemy związane z ograniczonym dostępem do czystej wody słodkiej lub zupełnym jego  brakiem.

Święto obchodzone jest zawsze 22 marca, co roku pod innym hasłem. W minionych latach podejmowane był m.in. tematy: woda i energia, woda dla życia, woda dla miast, woda i praca, woda i ścieki.
Hasło tegorocznych obchodów to "Natura dla wody". Zwraca ono uwagę na procesy i rozwiązania funkcjonujące w przyrodzie, które mogą być inspiracją dla działalności człowieka. Wiele problemów związanych z wodą może zostać zniwelowanych dzięki rozwiązaniom zaczerpniętym z natury. 

Niektóre procesy biologiczne, które naturalnie zachodzą w przyrodzie, wykorzystywane są przez firmy wodociągowe zarówno w procesie uzdatniania wody jak i oczyszczania ścieków. I o tym opowiadaliśmy w sobotę 17 marca na rodzinnych warsztatach zorganizowanych w Centrum Edukacji Ekologicznej w Zakładzie Uzdatniania Wody Bielany z okazji Światowego Dnia Wody.

Warto przypomnieć, że właśnie w Światowy Dzień Wody w 2013 roku, Wodociągi Miasta Krakowa  zainicjowały kampanię informacyjną „W Krakowie Dobra Woda prosto z kranu” zachęcającą mieszkańców naszego miasta do picia kranówki.

Dzisiaj wielu krakowian bez obaw pije wodę z kranu. I nic dziwnego! Kranowianka to produkt  wysokiej jakości, który zawiera cenne dla naszego organizmu minerały. Najważniejszy jest jednak fakt, że krakowska woda jest w pełni bezpieczna, co gwarantują jej codzienne kontrole.

Dodano w dniu 22/03/2018